DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NDE ANLAMLI KONFERANS

Türkiye Madenciler Derneği tarafından birincisi gerçekleştirilen “Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi”  4-5 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşti. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve katılımın üst düzey olduğu konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı, Kanada Büyükelçisi John T. Holmes, Avustralya Başkonsolosu Lino Strangis, ILO İş Güvenliği ve Sağlığı Uzmanı Catherine Brakenhielm ve daha birçok isim yer aldı. 

Soma’da, Ermenek’te ve diğer tüm madenlerde hayatını kaybeden maden şehitleri için saygı duruşuyla başlayan konferansın açılış konuşmalarının ardından başlayan oturumlarında iş sağlığı ve güvenliğini sağlayabilmek için alınması gereken tedbirler, çıkarılması ve uygulanması gereken yasalar, işveren, idari yöneticiler ve işçilere düşen sorumluluklar ile madencilik sektöründe gelişmiş ülkelerde ulaşılan iş güvenliği bilinci konuşulurken katılımcı ülkeler ve sektördeki büyük firmalar da deneyimlerini ve iş kazalarını önleyici fikirlerini paylaştı. 

İş güvenliği sergisine büyük ilgi

Konferans alanında madencilik sektöründeki pek çok büyük firmanın ürünlerinin tanıtıldığı bir sergi açıldı. Sergi alanında Avustralya ile Kanada hükümetlerinin de standı yer aldı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği standlarda gelişmiş teknikler ve ürünler hakkında fikir alışverişi yapıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atılgan Sökmen, 400’ü aşkın konuğa konferansa katılımlarından dolayı teşekkür etti. Sökmen ardından istatistiklerle Genel olarak Türkiye’deki iş kazalarını ve ülkemizdeki madencilik sektöründeki kazaları anlattı. 2011 yılında 1710 işçinin hayatını kaybettiğini dile getiren Atılgan Sökmen, yaklaşık 150.000 kişinin doğrudan çalıştığı madencilik sektöründeki kayıpları da paylaştı. Çağımızda ulaşılan teknolojik düzey sayesinde kazaların önlenebilir olduğunun altını çizen Sökmen, Avustralya madenlerinde son 10 yılda ölümlü iş kazası sayısının “sıfır” olduğunu hatırlatarak, “Düzenlediğimiz bu konferansta madencilikte gelişmiş ülkelerin uzmanları ile ülkemizdeki akademik çevreler ve bu alanda başarılı şirketlerin sunumları sektörümüzdeki İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına olumlu katkılar sağlayacaktır” dedi.