Avustralyalı madenci Türklere riski anlattı

Türk madencilere risk yönetimi semineri veren Avustralyalı uzman David Reece, güçlü bir güvenlik kültür oluşturulabilmesi için 5-7 yıl arasında bir zamana ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. David Reece, ‘’ Bu süreç uzun, sabır istiyor. Mutlaka sağlam bir stratejiniz olmalı. Ve bu hayata geçmeli. Dokümanlar hayat kurtarmaz, uygulama lazım’’ dedi.

Madenciliğin riskli bir meslek dalı olduğu gerçeğinde yola çıkan Türkiye Madenciler Derneği, üyesi madencilere bu konuda yol göstermek ve onları bilgilendirmek için 2 günlük bir workshop düzenledi. 3-4 Aralık tarihlerinde Hilton Otel’de yapılan bu kursu, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan Avustralya’lı David Reece verdi. Türkiye’deki köklü madencili k şirketlerinden yüksek düzeyde katılım olduğu workshopta Reece, ‘’Küresel Madencilik Sektöründe Operasyonel Risk Yönetimi’’ başlıklı detaylı bir sunum yaptı.

Workshopta etkili bir risk yönetimi için gerekli olan koşullar,  sahada uygulamaya dönük Operasyonel Risk Yönetimi (ORY) doğru uygulama modeli, mineral sektöründen örnek sürücü ve uygulamalar ve madencilikte operasyonel risk yönetimi alanında öne çıkan son trendler gibi temel başlıklar ele alındı. Uzun yıllar sektörde görev yapan David Reece, kariyeri boyunca şahit olduklarını ve edindiği deneyimleri paylaştı.

Son 25 yıldır risk yönetimi revaçta

Risk değerlendirmesi ve risk yönetiminin, diğer büyük sektörlerde olduğu gibi madencilik şirket ve sahalarında da yaygın aktiviteler haline geldiğini, en az son 25 yıldır, olası madencilik felaketlerini önlemek adına, çeşitli madencilik yöntemleriyle ilişkili tehlikeleri kavramak ve riskleri değerlendirmek amacıyla sistematik yöntemler geliştirildiğini anlatan Reece, ‘’Risk değerlendirmesi ve yönetimindeki ilk dönem gelişmeleri, genelde bir felaketin ardından yasal yükümlülüklerde yapılan değişimlerin bir sonucuydu. Ancak 21. yüzyılda pek çok madencilik şirketi, daha iyi risk yönetiminin daha iyi iş anlamına geldiği tespitinden hareketle, sektörel faaliyetlere yönelik kendi kılavuz ve standartlarını geliştirdiler’’ dedi. 

Daha güvenli madenler için…

 ‘’Şimdi ben de buraya gelmiş bir yabancı olarak sizlere sesleniyorum’’ diyen Reece şu tavsiyede bulundu; ‘’Burası sizin ülkeniz, sizin madenleriniz. Onları çıkaracak olan sizsiniz, onları sizler işletiyorsunuz. Ben size her şeyi detaylıca anlatırım ama bunları uygulamaya geçirmek sizin elinizde. Benim tek yapabileceğim size yol göstermek ve tecrübelerimi paylaşmak olur. Bu konuda ne yapacağınıza siz karar vereceksiniz.’’

David Reece, maden şirketi yöneticilerine de şöyle seslendi;’’Pozisyonlarınızı bir an için bir kenara bırakın. İster CEO ister genel müdür… Hepimiz madenciyiz. Daha verimli, güvenli madenler için çalışıyoruz. ‘’


Danışman
The Safety Managers Pty. Ltd., Avustralya

David Reece

David Reece, Avusturalya ve uluslararası maden sektörlerinde maden mühendisliği, maden müdürlüğü ve işletme risk yönetimi uzmanlığı alanlarında 39 yıllık tecrübeye sahiptir. Şu anda bir kömür madeni şirketinde Harici Direktör ve İş Sağlığı ve Güvenliği Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Hâlihazırda yürüttüğü danışmanlık görevleri, Kurumsal Risk Yönetimi bazında iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin kurulması, denetlenmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesine yöneliktir.

Reece, maden ocaklarında su baskını, maden ısınması yangın ve Pike River kömür madeni patlaması gibi büyük kazalarda incelemeler yürütmüş; Pike River Maden Patlaması ile ilgili yapılan Kraliyet Soruşturmasına da tanıklık etmiştir.

David Reece, 2008 – 2014 yılları arasında Avustralya, Güney Afrika ve Kanada’daki Anglo American maden şirketinde Kurumsal Risk Yönetimi oluşturma ve uygulama alanlarında Jim Joy ile birebir işbirliği içinde çalışmış; bakır, platin ve demir işletmelerinde incelemeler yürütmüştür. Reece aynı zamanda, Moğolistan ve Kazakistan’daki çeşitli maden işletmeciliği sektörlerine benzer danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunmuştur.